ادامه فعالیت کاوه سودا با شرایط فعلی غیر‌قانونی ‌است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) احمد علیرضا بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با بیان اینکه آلایندگی شدید زیست محیطی صنایع شیمیایی کاوه سودای مراغه در سکوت مسئولان حفاظت محیط زیست ادامه دارد، اظهار داشت: مجوزی که سال 88 به کاوه سودا داده شد برای پیشگیری از گسترش بحران زیست محیطی پس از شکست لاگون‌ها بود تا دامنه خسارت به آب و خاک منطقه محدود شود و ادامه فعالیت این واحد آلاینده بر‌اساس مجوزی که در شرایط بحرانی از سوی دستگاه‌های مسئول داده شده، غیر‌قانونی و نادرست است.

وی افزود: مجوزی که برای کاوه سودا برای مدیریت پساب بسیار خطرناکش در لاگون داده شده نه تنها محل ایراد و سوال است، بلکه برکه‌های خاکی که این شرکت به عنوان لاگون عنوان می‌کند نیز محل اشکال است، چرا که لاگون تعریف مخصوص خود را دارد و باید کاملا ایزوله بوده و غیر قابل نفوذ باشد.

نماینده تبریز با بیان اینکه در مجوزی که سازمان حفاظت محیط زیست به این شرکت داده، محل احداث لاگون‌ها در نقطه مشخص تعیین شده است ابراز داشت: شرکت کاوه سودا می‌بایست با رعایت استانداردهای لازم نسبت به احداث آن‌ها اقدام می‌کرد.

ادامه فعالیت کاوه سودا بر اساس مجوز “شرایط بحران”، غیر قانونی است

بیگی تاکید کرد: ادامه فعالیت کاوه سودا تنها در چارچوب رعایت دقیق مجوزها و ضوابط زیست محیطی باید صورت پذیرد، هر چند همان مجوز به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر اراضی کشاورزی منطقه و برای شرایطی صادرشده بود که لاگون‌های غیر استاندارد کاوه سودا شکسته شده و خسارات قابل توجه و جبران ناپذیری به کشاورزان و باغداران مراغه و بناب  وارد شده بود.

وی افزود: ادامه فعالیت کاوه سودا بر اساس مجوز “شرایط بحران”، غیر قانونی است و این روند باید اصلاح شود و لازم است مجوز جدید با لحاظ کردن اولویت‌های حفاظت محیط زیست و الزامات دقیق تر برای مراقبت از آب و خاک منطقه تعریف شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خروجی پساب کاوه سودا براساس نتایج آزمایشگاه حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی کاملا غیر استاندارد و خطرناک است و دفع آن به صورت فعلی موجب آلودگی شدید آب، خاک و هوای منطقه شده است.

با آلودگی آب و خاک منطقه موجب لطمه اساسی به اشتغال منطقه مراغه و بناب خواهد شد

بیگی گفت: نمونه برداری‌های اخیر که از کاوه سودا و چاه‌های اطراف آن توسط آزمایشگاه‌های دارای صلاحیت انجام شده، آلودگی آب‌‌های زیر زمینی منطقه را تایید می‌کند که ادامه این روند به سلامت محیط زیست و سلامت شهروندان آسیب جدی وارد خواهد کرد. با آلودگی آب و خاک منطقه موجب لطمه اساسی به اشتغال منطقه مراغه و بناب خواهد شد که عوارض آن به مراتب بسیار بیشتر از تعطیلی کاوه سودا خواهد بود.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد برای حفظ سلامت مردم و محیط زیست و نیز اشتغال پایدار منطقه مراغه و بناب، دستگاه‌های مسئول با آلایندگی خطرناک صنایع شیمیایی کاوه سودا برخورد قانونی داشته باشند تا از استاندارد شدن خروجی پساب کاوه سودا به مردم منطقه اطمینان داده شود.

واکنش بیگی به  برخی که می‌گویند “نمایندگان و رسانه‌های تبریز به مشکلات زیست محیطی خودشان برسند!”

علیرضابیگی در خصوص برخی اظهارات مسئولان محلی مراغه در ارتباط با اینکه نمایندگان و رسانه‌های تبریز به مشکلات زیست محیطی خودشان برسند! نیز گفت: نماینده تبریز تنها نماینده این شهر نیست و نماینده کل ایران است و اساساً موضوعات زیست محیطی منحصر به مرزهای جغرافیایی و سیاسی نیستند. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار تشکیل تیمی مستقل از سوی مراجع صلاحیت دار علمی برای بررسی بحران زیستی کاوه سودا شد و گفت: به واسطه اینکه به نظر می‌رسد اداره کل حفاطت محیط زیست استان دچار یک سری محظورات و ملاحظات شده و علامت سوال‌های جدی در رابطه با سلامت این مجموعه به وجود آمده و شواهد متقن و بر پایه واقعیت‌های متعددی که در این خصوص به دست ما رسیده، این مسئله را تقویت می‌کند.

علامت سوال‌های جدی در رابطه با سلامت اداره کل محیط زیست استان وجود دارد

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه مصرانه از سازمان حفاظت محیط زیست کشور می‌خواهیم با اعزام تیمی مستقل انطباق مجوزهای صادره برای کاوه سودا و آنچه که در عمل اتفاق افتاده است را بررسی و به مردم گزارش کنند تصریح کرد: تیمی هم از مراجع علمی صلاحیت دار استانی یا ملی تشکیل شده و با بررسی بحران زیستی کاوه سودا به علامت سوال‌های متعدد در رابطه با کاوه سودا پاسخ متقن و مستقل داده شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در پایان به تخریب و ایراد اتهام به منتقدان عملکرد حفاظت محیط زیست استان اشاره کرد و گفت: کسانی که چنین صحبت‌هایی می‌کنند و سعی می‌کنند با ایراد اتهام و تهمت به منتقدان از مسئولیت‌های خودشان شانه خالی کنند، به آنها می‌گویم به عنوان نمایندگان ملت ایران با هر‌گونه قصور و مسامحه در این خصوص برخوردی بسیار جدی و محکم خواهیم داشت.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار