ادامه تظاهرات در فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) بر اساس گزارش روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست هنگ کنگ، در پی لغو تمام پروازها در فرودگاه هنگ‌کنگ، تظاهرات کنندگان خروج از فرودگاه را رد کرده و بین آنها و پلیس درگیری ایجاد شد.

پلیس برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان از گاز اشک‌آور و باتوم استفاده کرد.

معترضان تلاش کردند تا مانع ورود پلیس به این فرودگاه شوند و چندین تن از نیروهای پلیس و تظاهرات کنندگان در جریان این درگیری ها زخمی شدند.

گفتنی است روزانه از فرودگاه هنگ کنگ که ظرفیت سالانه آن 75 میلیون مسافر است، هزار پرواز صورت می گیرد. طبق لایحه استرداد، مظنونان برای محاکمه باید به چین فرستاده ‌شوند اما این احتمال وجود دارد که با این لایحه چین مخالفان سیاسی خود را هدف قرار دهد.

بسیاری از مردم هنگ کنگ این لایحه را مغایر با استقلال قضایی هنگ کنگ دانسته و علیه آن تظاهرات می کنند. پیشتر و همزمان با ادامه تظاهرات معترضان، شورای قانونگذاری هنگ کنگ از تعلیق زمان بررسی این لایحه خبر داد.

بازگشت هنگ‌کنگ به حاکمیت جمهوری خلق چین در چارچوب طرح موسوم به “فرمول دو نظام سیاسی” صورت گرفت.

براساس آن، “منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ” از آزادی‌های سیاسی و استقلال قضایی خاصی برخوردار است که ساکنان سرزمین اصلی چین از آنها محروم هستند.

در حالی که تظاهرات اعتراضی مردم هنگ کنگ علیه لایحه استرداد مجرمان به چین ادامه دارد، انتشار تصاویر دیدار دیپلمات آمریکایی با مخالفان جنبش دانشجویی در لابی یک هتل در هنگ کنگ، تنش ها را افزایش داده است.

طبق لایحه استرداد، مظنونان برای محاکمه باید به چین فرستاده ‌شوند اما این احتمال وجود دارد که با این لایحه چین مخالفان سیاسی خود را هدف قرار دهد.

آناتولی