ادامه اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در استان خوزستان در جنوب ایران که خواهان پرداخت معوقات 4 ماهه خود و بازگشت شرکت به بخش دولتی هستند، شانزده روز است که دست به اعتصاب زده‌اند.

در همین رابطه خبرگزاری «ایرنا» گزارش داد که روز یکشنبه 15 تن از معترضان بازداشت شده بودند که امروز آزاد شده اند. برخی رسانه ها نیز از باداشت 19 نفر خبر داده بودند.

مصطفی نظری، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شوش اعلام کرده بود که ” کارگران با تحریک برخی عوامل از تجمعات صنفی خارج و باعث اخلال در نظم و آسایش مردم و ایجاد ترافیک در سطح شهر شدند”.

این اظهارت وی زمینه ساز بازداشت های مذکور عنوان شده است.

اتحادیه کارگران «نیشکر هفت‌تپه» نیز گزارش داده است که بر اساس گفته خانواده‌های کارگران بازداشت شده، این افراد با اتهام «امنیتی» روبه رو هستند.

البته برخی از مسئولان محلی از جمله استاندار خوزستان اعتصابات کارگران را مسالمت آمیز خوانده است.

لازم به ذکر است که شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در ایران است. این شرکت براساس اصل 44 قانون اساسی ایران اواخر سال 1394 از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شد.​

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش‌های مختلف آن مشغول کار هستند. کارگران این واحد تولیدی در سال‌های گذشته بارها دست به تجمع اعتراضی زده اند.​