اختلال در ۹۰۰۰ کسب و کار تلگرامی در اثر فیلترینگ تلگرام

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) جدیدترین آماری که از مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اعلام شده نشان می‌دهد پس از فیلترینگ تلگرام،  ۹۰۰۰ کسب و کار خرد اینترنتی با مشکل مواجه شده اند.

به گفته سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد ایران، در آمار رسمی این سازمان ۱۹ هزار کانال شامددار به ثبت رسیده که از این تعداد ۹۰۰۰ کانال مرتبط با فروش کالا یا خدمات بوده‌اند. پیام رسان تلگرام که بنابر اعلام مدیران آن، بیش از ۴۰ میلیون کاربر در ایران داشت، از یک هفته پیش در ایران فیلتر شده است. این پیام رسان که اصلی ترین منبع خبرگیری ایرانیان از تظاهرات ضدحکومتی ایران در روزهای اخیر بود، به دستور مقامات ارشد امنیتی ایران فیلتر شد.

موسویان گفته است که نمی توان به صورت دقیق از خسارت این افراد صحبت کرد. درحالی که برخی آمار حکومتی از افزایش مراجعه به پیام رسانهای داخلی خبر داده اند اما موسویان می گوید که این افراد اغلب برای گروه های خانوادگی به این پیام رسانها آمده اند و هیچ فعالیت تجاری یا شغلی در این اپلیکیشن ها وجود ندارد.

قابلیت‌هایی که تلگرام برای تبادل اطلاعات و آسان‌سازی دسته‌بندی آنها برای کاربرانش ایجاد می‌کند یکی از دلایل محبوبیت آن محسوب می‌شود. تولید بات‌های ویژه فروش محصولات در فضای تلگرام نیز مهم است. گفته می‌شود هزینه تولید هر بات بین ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان بوده است و با ازدست رفتن این کانال‌های فروش عملا این بات‌ها نیز کارکرد خود را از دست می‌دهند. رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد ایران گفته است که به زودی پام رسانی مشابه تلگرام و با نام ”ایتا” راه اندازی خواهد شد اما او خود تاکید دارد که دارندگان کسب و کارهای تلگرامی علاقه‌ای به استفاده از این بسترها [داخلی] ندارند.