اختلاف روحانی و سپاه در مدیریت سیل

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬سپاه پاسداران ایران در توجیه انفجار خط آهن حومه آق قلا، یکی از مناطق سیل زده در استان گلستان تاکید کرده است که این اقدام برای سرعت بخشیدن به تخلیه آب صورت گرفته است.
محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران که برای بازدید از مناطق سیل به استان گلستان سفر کرده بود در واکنش به انتقاد های اخیر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نسبت به اقدامات سپاه در شکافتن جاده ها و خط آهن در این مناطق تاکید کرد: «منطقه کل‌آباد در شهرستان آق‌قلا دچار آب‌گرفتگی بود و این کار برای سرعت بخشیدن به تخلیه آب از این منطقه انجام شد که در این امر موثر بود. این منطقه جایی بود که بیشترین فشار به مردم وارد می‌شد و تلاش ما نیز این بود که آب زودتر از این منطقه فروکش کند.»

فرمانده سپاه با اینحال ضمن تاسف از موثر واقع نشدن اقدام یاد شده تصریح کرد: «متأسفانه ورودی‌های آب با بارش‌هایی که رخ داد و برفاب‌ها افزایش یافت و با توجه به اینکه کشش آب در منطقه و لب دریا محدود است، این امکان فراهم نشد که بتوانیم زندگی مردم را از آب تخلیه کنیم.»

در گزارشی که تسنیم منتشر کرده فرمانده سپاه در کنایه ای آشکار به کم اثر بودن تلاش های دولت برای یاری رساندن به سیل زدگان گفته است: «اگر بقیه دستگاه های دولتی امکانات خود را به اندازه نیروهای مردمی، بسیج، سپاه ارتش و سایر نیروهای مسلح، پای کار بیاورند؛ سریعتر این کار انجام خواهد شد.»

این سخنان محمد علی جعفری در حالی مطرح می شود که رئیس جمهوری ایران اخیرا در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران بدون اشاره مستقیم به فعالیت های سپاه از اقدامات انجام شده توسط این نهاد نظامی برای یاری رساندن به مناطق سیل زده انتقاد کرده است.

حسن روحانی در بخشی از سخنان خود تصریح می کند: «در آق قلا وقتی مصب رودخانه در لب دریا را دیدم مشخص بود که اختلاف زمین با دریا خیلی کم است. این اختلاف تنها شش متر است. من با هلی کوپتر رفتم دیدم. جاده ها و راه آهن را شکافتند و این هیچ تاثیری ندارد زیرا آب از جایی به جای دیگر رفته است.»

آقای روحانی با طرح این انتقاد ها یادآور شده است که شکافتن خط آهن و جاده ها تنها باعث جابجایی آب از آق قلا به گمیشان شده و کمک به تخلیه کلی سیلاب نکرده است.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار