اخبارتایید نشده: جسد یک بازداشتی لر از کارون پیدا شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) براساس اخبار برخی صفحات اینستاگرامی متعلق به فعالان حقوق لرها، جسد ”آریا روزبهی بابادی” از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری اخیر در ایران، از رودخانه کارون در جنوب غرب ایران پیدا شده است.

این صفحات با نام بردن از او به عنوان ”شهید قوم خفته لر” نوشته اند که جسد او دیروز چهارشنبه ۲۰ دی/ ۱۰ ژانویه، پیدا شده است. هنوز هیچ منبعی به طور مستقل این خبر را تایید نکرده است. رود کارون از مناطق لرنشین در مرکز ایران در استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از چند شهر لرنشین و عرب نشین در جنوب غربی ترین نقطه ایران به خلیج می ریزد. سابقه انداختن جسد زندانیان به کارون به دهه اوایل انقلاب ایران برمی گردد که در آن زمان تعداد زیادی از بازداشت شدگان عرب پس از شکنجه و کشته شدن در این رودخانه انداخته شده اند.

فعالان لر در این صفحات تظاهرات روزهای اخیر در مناطق لرنشین ایران را با عنوان ”ایستادگی در برابر تمامیت خواهی پانفارسیسم” ذکر کرده اند. لر ها در مناطقی از غرب و جنوب غرب ایران زندگی می کنند و آنها نیز مانند جمعیت بیش از ۷۰ درصدی غیر فارس زبان، مورد تبعیضات نژادپرستانه حکومت مرکزگرای ایران قرار گرفته اند.

ایران کشوری ۸۰ میلیونی و سرزمینی کثیرالمله٬ کثیرالمذهب و کثیرالدینی است که از اقوام٬ مذاهب و ادیان متعددی برخوردار می باشد. در ایران بترتیب ترکها (آذربایجانیها٬ ترکمنها٬ قشقائیها٬ افشارهای خراسان٬ خلجها٬ قزاقها…)٬ فارسها٬ عربها٬ لورها (بختیاریها٬ لکها…) کردها( کرمانجي،گوراني٬ مکري، سنندجي، سوراني…)٬ مازنیها٬ گیلها٬تاتها٫ تالشها٬ گالشها٬ ارامنه٬ آسوریها٬… و مذاهب شیعه٬ سنی (شافعی٬ حنفی٬ حنبلی)٬ دراویش و اهل حق٬ بهائیان و ادیان مسیحی (کاتولیک رومی، پروتستان، ارتدکس٬ انگلیکان…)٬ زرتشتی٬ یهودی٬ صابئی … و همچنین ناخداباوران زندگی می کنند.
رفتن به نوار ابزار