احتمال محبوس بودن 30 خدمه ایرانی در موتورخانه نفتکش

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) سخنگوی بحران شرکت ملی نفتکش ایران می‌گوید احتمال محبوس بودن برخی خدمه نفتکش سانحه‌دیده ایران در آب‌های شرق چین، در موتورخانه کشتی وجود دارد.

محسن بهرامی، سخنگوی بحران شرکت ملی نفتکش ایران امروز 19 دی/ 9 ژانویه در یک نشست خبری با اعلام این موضوع، اضافه کرده است که با توجه به احتمال محبوس بودن افرادی در موتورخانه کشتی، “باید زودتر آتش مهار شود تا به داخل کشتی برویم”.  بهرامی همچنین گفت که یکی از دو قایق نجات نفتکش، «سوخته و دیگری نیست.» او با طرح این احتمال که قایق ممکن است در آب باشد، اضافه کرده است که «در حال بررسی منطقه هستیم… داریم از طریق دیگر کشتی‌ها بررسی می‌کنیم.»

براساس گزارش ها یکی از دو قایق نجات نفتکش سوخته و دیگری نیست. آتش‌سوزی در نفتکش حامل نفت ایران که در ۳۰۰ کیلومتری شرق چین دچار سانحه شده، برای سومین روز پیاپی همچنان ادامه دارد. 29 خدمه ایرانی و 2 بنگلادشی مفقود هستند و جنازه یک خدمه ایرانی نیز دیروز تشخیص داده شد. 21 خدمه چینی نیز روز اول نجات داده شده اند. خبرگزاری رویترز  نوشته است که باد و امواج بلند و دود سمی، فعالیت ده‌ها قایق نجات را برای رسیدن به محل حادثه و مفقود شدن خدمه نفتکش ایرانی با دشواری روبرو کرده‌است.

قایق‌ها تلاش می‌کنند با نزدیک شدن به نفتکش حامل نفت ایران شعله‌ها را مهار کنند. آن‌طور که مقام‌های رسمی کره جنوبی اعلام کرده‌اند، شعله‌های آتش، گارد ساحلی این کشور را مجبور کرده که نزدیک به پنج کیلومتر از نفتکش فاصله بگیرند. نگرانی‌ها نسبت به احتمال انفجار این نفتکش یا غرق شدن آن نیز افزایش یافته‌است. پیش‌تر نیز مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران تأیید کرده بود که آتش‌سوزی روند بسیار خطرناکی به خود گرفته‌است. به گفته کیان‌ارثی، «وضعیت به شدت خطرناک است و نفتکش اکنون یک بمب به تمام معناست.»

خبر این سانحه که عصر روز شنبه رخ داده بود، روز یک‌شنبه مخابره شد. علاوه بر چین و کره جنوبی، نیروی دریایی ایالات متحده نیز از روز دوشنبه در عملیات جست‌وجو شرکت دارد. این نفتکش که از سوی شرکت ملی نفتکش‌های ایران اداره می‌شود، در زمان حادثه، حامل ۱۳۶ هزار تُن نفت خام به مقصد کره جنوبی بود. تخمین زده می شود نزدیک 100 میلیون دلار خسارت در این حادثه به ایران وارد شده است.

رفتن به نوارابزار