احتمال سرقت٬گروگانگیری و آتش افروزی در نفتکش ایران/ مهندس کیان چهر

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ناپدید شدن تمامی پرسنل کشتی به غیر از دو جسد کشف شده سبب شده تا فرضیه تکان دهنده ای از سوی کارشناسان و ملوانان سابق ارایه شود.

در همین رابطه مهندس کیان چهر؛ ملوان سابق از احتمال سرقت و سپس اتش زدن کشتی نفتکش ایرانی در آبهای چین خبر داده است.

نوشته اقای کیان چهر به شرح ذیل است:

✍کشتی ها انواع مختلفی دارند و این که از نظر رعایت ایمنی شرکت های بیمه ی دریایی مثل جرمان لوید آلمان تمام تجهیزات روی کشتی رو برای حفظ ایمنی لحاظ می کنند تا مجوز دریانوردی دهند

✍ مگر اینکه اون کشتی نخواد بیمه بین المللی بگیره که اونم غیر قابل باوره چون گشت دریایی توقیفش می کند

✍ هر کشتی به تعداد پرسنل، تجهیزات اضطراری مثل لایف بوت و لایف رف داره که همه شون در حال خطر استفاده میشن

✍کشتی ها موقع خطر آژیر های متفاوتی دارند که آخرین مرحله برای ترک کشتی اباندان شیپ هست که باید در منطقه زون صفر جمع شده و سوار قایق های نجات بشن که لایف بوت ها ذخیره ی غذایی یک ماه رو داخلشون دارن تا به خشکی برسند.

✍غیر از تمام این ها شرکت های ایمنی به محض شنیدن پیام خطر ،هلی کوپتر و قایق های تندرویی به طرف کشتی حادثه دیده می فرستند، من چند بار خطر برام پیش اومد و نجات پیدا کردم.

✍حالا این که کسی زنده در نرفته خیلی عجیبه ،اگه داخل آبهای آزاد نبود قابل توجیه بود ولی اینجا نه.

✍انفجار هم امکان ندارد، چون سیستم آلارم کشتی فعال شده و و امرژنسی شات دان عمل کرده و خبرش از طریق بلندگو و آژیر در کل کشتی پخش می شه.

✍ محل ذخیره ی نفت از محل خوابگاه فاصله داره و بریج فرماندهی کاپیتان کلا در بالاترین نقطه است که خیلی ایمنی و سیفتی بالایی داره و کاپیتان و پرسنل داخل بریج اکثرا جون سالم به در می برند حتی اگر انفجار مهیب باشد

✍سیستم ایمنی کشتی بالاترین و به روز ترین تجهیزات رو داره و مخصوصا در مورد کشتی های نفت کش چند برابر میشه . کوچکترین جرقه و برخورد فیزیکی بدنه توسط حس گر ها سریعا به اتاق فرماندهی و یا بریج اطلاع داده میشه.

✍اگر درصد تخریب بالا باشد یک سیستم خودبخود فعال شونده است که آلارم اباندان شیپ میده که همه در هر شرایطی باید به منطقه ی مخصوص برن و سوار قایق ها بشن.

✍ حتی اگر انفجاری صورت بگیره اتاق کاپیتان معمولا از فایبرگلاس و نسوز بوده بخاطر حفظ جان کاپیتان و خدمه ی اصلی. غیر از این که می تونستن موقع آتش سوزی داخل آب بپرن.

✍ یکی از شرایط استخدام در کشتیرانی ها آشنایی کامل با دریا و خطراتش هست و آموزش های خاصی می بینن تا سیمن بوک دریافت کنند و نفت کش ها ماهرترین ملوان ها رو استخدام می کنند.

✍ اینکه کسی در عرشه و اتاق فرماندهی و بریج نباشه خیلی عجیبه . احتمالش مثل اینکه که خلبان و خدمه اش توی کابین خودشون نباشن و هواپیما سقوط کنه.

✍ بازم میگم احتمال اینکه اتاق فرماندهی با انفجار نابود بشه در حد صفره ضمنا انفجار حاصل از نفت یک دفعه نیست و به مرور اتفاق می افته. چون در کف کشتی که بهش خن می گن، همه ی نفت در یک مخزن نیست. بلکه مخازن به شکل ردیفی در کنار هم چیده شدن تا اگر اتفاقی برای یکی از مخازن افتاد بقیه انبارها سالم بمونن

✍ احتمال برخورد کشتی ها با هم در حد صفره. چون داخل دریا هم کانال های خاصی شبیه اتوبان های جاده ها درست و لایروبی شده که تمام کشتی ها باید داخل اون کانال حرکت کنند و تمام حرکاتشون مثل حرکت هواپیماها در اتاق مراقبت رصد می شه تا به هم برخورد نکنند و همیشه کاپیتان ها می دونند که چه کشتی هایی در مسیرشون هستن و به محض دیدن یک شی ناشناس و یا کشتی ناشناس به مرکز اطلاع می دن و این حفاظت بعد از یازده سپتامبر چندین برابر شده.

✍ من معتقدم، بیشتر حالت سرقت و دزدی از نفتکش به چشم میاد و اینکه کسی نفت رو خالی کرده و کشتی رو به آتیش کشیده تا متوجه نشن. فقط در صورت زندانی بودن پرسنل کشتی همه شون می میرند.

✍تخلیه ی این کشتی ها خیلی راحته و چند تا پمپ، راحت این تخلیه رو انجام می دن. خود کشتی پمپ های خاصی برای تخلیه داره که شلنگ های خاصی به نام حوض استفاده میشه و تمام خن ها رو در عرض چند ساعت به طور همزمان تخلیه می کنند.

✍ کافیه یک کشتی خالی بغلشون پهلو بگیره ، ممکن هم هست قبلا بار کشتی تخلیه شده باشه و بعد عمدا کشتی رو آتیش زده باشن.

✍حرف من اینه که امکان نداره همه با هم کشته شده باشن و اثری از هیچکدوم نباشه. بیشتر حالت گروگان گیری داره تا حادثه ی انفجار و تصادف .

✍این تنها فرضیه ی عقلانی به نظر می رسه. وگرنه هر اتفاق دیگری غیر از این مشکوک و کمی بوداره . امیدوارم همین شکلی باشه و همه سوار یک قایق شده باشن. معمولا ظرفیت این قایق ها بین بیست و چهار تا چهل نفره و ممکن هست همه با هم هنوز شناور باشن. بایستی تعداد قایق های نجات باقی مونده رو چک می کردند.

رفتن به نوار ابزار