ائتلاف عربی بندر استراتژیک الحدیده را پس گرفت

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) با تصرف بندر حدیده توسط نیروهای ائتلاف عربستان ارتباط دریائی حوثی ها قطع شد.

منابع نظامی یمن از حمله و ورود نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان به فرودگاه بندر حدیده، بزرگ‌ترین بندر این کشور که در کنترل شورشیان حوثی است خبر داد‌ه‌اند.

منابع نظامی یمن و یکی از ساکنان بندر حدیده در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز از ورود نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان در روز سه‌شنبه ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) به فرودگاه حدیده خبر داده‌اند. یک منبع مطلع در ارتش یمن گفته است: «آن‌ها به فرودگاه حمله کرده‌اند.»

یک ساکن منطقه نیز با اعلام خبری مشابه به رویترز گفته است، این نیروها بعد از نبردی سخت با حوثی‌های مورد حمایت ایران که حدیده را در اختیار دارند در بامداد روز سه‌شنبه به فرودگاه حمله کرده‌اند. او که حاضر به افشای نامش نشد گفت، اولین بار است که صدای درگیری‌ها را به این روشنی می‌شنود. این شخص همچنین از بمباران فرودگاه در نخستین ساعات بامداد سه‌شنبه خبر داد.

درگیری در اطراف فرودگاه بندر حدیده منجر به بسته شدن دروازه شمالی این شهر و مسیر منتهی به صنعا، پایتخت یمن شده که در اختیار حوثی‌ها قرار دارد.

تصرف فرودگاه حدیده پیروزی مهمی برای ائتلاف تحت رهبری عربستان محسوب می‌شود. سازمان ملل متحد که بخش بزرگی از کمک‌رسانی‌های خود را از طریق بندر حدیده انجام می‌دهد ابراز نگرانی کرده که درگیری‌ها بر سر تصرف این شهر موجب قطع ارتباط کمک‌رسانی بشردوستانه به غیر نظامیان شود. اما ائتلاف اعلام کرده که می‌تواند شهر را سریع‌تر از آن تصرف کند که چنین قطع ارتباطی اتفاق بیافتد.

حملات هوایی و زمینی نیروهای ائتلاف به حدیده از چهارشنبه ۱۳ ژوئن آغاز شد. تصرف این بندر که از مهم‌ترین پایگاه‌های حوثی‌ها محسوب می‌شود می‌تواند سرنوشت جنگ در یمن را که از سه سال پیش آغاز شده تغییر دهد.

درگیری بر سر تصرف حدیده ده‌ها غیر نظامی را مجروح و هزاران نفر را آواره ساخته و کار گروه‌های امدادی در این شهر که میلیون‌ها یمنی به آن نیاز دارند را مختل کرده است.

بندر حدیده در حاشیه دریای سرخ واقع شده و بندری استراتژیک به شمار می‌رود. گفته می‌شود که محموله‌های تدارکاتی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان نیز از مسیر این بندر به دست حوثی‌ها می‌رسد. از دست دادن این بندر می‌تواند ارتباط دریایی نیروهای حوثی با خارج را قطع سازد.

سازمان ملل متحد می‌گوید، ۲۲ میلیون یمنی به این کمک‌ها نیاز دارند و هشت‌ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از مردم این کشور نیز در معرض گرسنگی قرار دارند.