آیت الله بیات زنجانی: حاکمیت صدای مردم را بشوند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، آیت الله اسدالله بیات زنجانی از مراجع تقلید شیعه در ایران درباره تظاهرات اخیر مردم این کشور با تاکید بر لزوم امکان اعتراض در جامعه اظهار داشت: حاکمیت فاصله‌اش را با مردم کم کند و حرف‌های‌شان را بشنود.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا»، وی که در گذشته نایب رئیس مجلس ایران نیز بوده است با اشاره به اصل 27 قانون اساسی این کشور، تصریح کرد:

«هدف قانون‌نویسان چه بسا این بوده که جامعه بتواند اعتراضاتش را بیان کند و از سوی دیگر این اعتراضات به گوش مسئولین و متولیان امر رسیده و در جریان مشکلات مردم قرار گیرند و برای رفع آنها بکوشند.

باید توجه داشت که وقتی اعتراضی شکل گرفت باید با آن مدارا کرد و این مدارا دو سویه است؛ یعنی هم نهاد تأمین‌کننده امنیت و هم فرد معترض باید با هم مدارا کنند. اگر این امر محقق نشد، دیگر نامش اعتراض نیست.

مردم ولی‌نعمت و مبنای مشروعیت این نظام و حاکمیت‌اند. آنها بودند که انقلاب کرده و شهید دادند. آنها بودند که در دوران جنگ کشور را در برابر انواع تهدیدها حفظ کردند. باید قدر آنها را دانست و به اعتراضشان به عنوان یک فرصت نگریست.

از عموم مردم می‌خواهم مراقب باشند که اعتراضات به خشونت کشیده نشود؛ تأکید می‌کنم که آسیب زدن به اموال عمومی مذموم است و باید از آن دوری جست و از آسیب‌زنندگان فاصله گرفت و نصیحت‌شان کرد».

گفتنی است تظاهرات اخیر مردم ایران در اعتراض به مشکلات اقتصادی، گرانی، بیکاری و فساد روز پنجشنبه گذشته در مشهد به عنوان دومین شهر پرجمعیت این کشور و مرکز استان خراسان رضوی آغاز شد. طی چند روز، مردم 80 شهر دیگر، از جمله کرمانشاه، قم، رشت، یزد، سنندج، قزوین، زاهدان، اراک، خرم‌آباد، زنجان، اهواز و غیره نیز به این تظاهرات پیوستند. در این اعتراضات بیش از 20 نفر در شهرهای مختلف ایران کشته و بیش از 1000 تن دیگر دستگیر شدند.