آمریکا: نباید تسلیم باج‌خواهی اتمی ایران شویم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در واشنگتن درباره موضع ایران مبنی بر عبور از سقف ذخیره 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده اظهار داشت: ما نباید تسلیم باج‌خواهی اتمی ایران شویم.

وی ضمن هشدار به ایران در این زمینه گفت: اظهارات ایران باج خواهی است و از این موضع تهران شگفت‌زده نشدیم. به همین دلیل نیز است که رئیس جمهور (دونالد ترامپ) می گوید که یک توافق هسته ای جدید با ایران باید جایگزین برجام شود. نباید در برابر اخاذی هسته‌ای از سوی ایران تسلیم شویم.

وی افزود: دولت ایالات متحده به کوچکترین گام ایران در راستای به دست آوردن سلاح هسته ای٬ با حداکثر تحریم پاسخ خواهد داد.

گفتنی است بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز گذشته طی سخنانی گفت که ذخایر اورانیوم غنی شده این کشور تا 10 روز پیش‌رو از سقف 300 کیلوگرمی که در برجام تعیین شده است، خواهد گذشت.

ایران طبق برجام باید ذخایر اورانیوم غنی شده خود را بعد از رسیدن به سقف 300 کیلوگرم به صورت بین‌المللی بفروشد.

حسن روحانی در 8 مه سال جاری اعلام کرد که ایران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر می گیرد.

وی همچنین به دیگر طرف‌های برجام 60 روز مهلت داد تا تدابیر لازم به منظور حفظ مزایای اقتصادی این توافق برای ایران را اتخاذ کنند؛ در غیر این صورت سقف تولید اورانیوم غنی شده این کشور را افزایش خواهند داد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در 8 مه 2018 خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران را که در سال 2015 به امضا رسید، اعلام کرد.

رفتن به نوار ابزار