آمریکا قطعنامه قدس را “وتو” کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصمیم‌گیری در خصوص قطعنامه‌ای پیرامون قدس به پایان رسید و با وتو کردن این قطعنامه توسط آمریکا پایان یافت.

رویترز گزارش داده است در این جلسه پیش‌نویس این قطعنامه به رأی گذاشته شد اما به رغم موافقت اکثریت اعضا، با توجه به رأی وتوی آمریکا به تصویب نرسید و از 15 عضور شورای امنیت سازمان ملل 14 عضور به این قطهنامه رای مثبت داده اند.

پیش‌تر دنی دانون، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد اعلام کرده بود آمریکا قطعنامه مربوط به قدس را در شورای امنیت سازمان ملل متحد وتو خواهد کرد.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در شورای امنیت هم گفته بود که ایالات متحده علیه پیش‌نویس قطعنامه درخصوص قدس، از حق وتو استفاده خواهد کرد.

امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که در آن بر عدم تاثیر حقوقی اقدام اخیر آمریکا در قبال قدس تاکید شده است، به رأی گذاشت. در پیش‌نویس این قطعنامه یک‌صفحه‌ای که از سوی مصر ارائه شد، تأکید شده بود که هر تصمیمی در قبال وضعیت قدس هیچ تاثیر حقوقی ندارد.

پیش‌نویس این قطعنامه در حالی ارائه شد که چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد، قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد.

این پیش‌نویس برای تصویب نیازمند حداقل ۹ رأی موافق بود و نباید توسط هیچ یک از پنج عضو دائم یعنی آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه یا چین وتو می‌شد.

در متن این پیش‌نویس آمده است، هر تصمیم یا اقدامی که مبتنی بر تغییر ساختار و وضعیت شهر مقدس قدس باشد، تأثیر حقوقی ندارد، باطل است و باید بر اساس قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت لغو شود.