آمریکا بسته اقتصادی پیشنهادی برای “توافق قرن”را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که در اولین مرحله اقتصادی از طرح موسوم به «معاهده قرن» برای خاورمیانه سرمایه گذاری‌هایی به ارزش 50 میلیارد دلار در فلسطین، مصر، اردن و لبنان پیشنهاد خواهد شد. بیش از نصف این رقم در فلسطین سرمایه گذاری خواهد شد.

در بسته اقتصادی پیشنهادی دولت آمریکا که در سایت اینترنتی کاخ سفید منتشر شده، همچنین 5 میلیارد دلار نیز برای اتصال کرانه‌باختری به نوار غزه گنجانده شده است.

همچنین اعلام شده است که 179 پروژه اشتغال و زیرساختی در فلسطین و سرمایه گذاری دیگر در صحرای سینا مصر که به سود مردم ساکن غزه باشد نیز اجرایی خواهد شد.

در این پاکت با آنکه جزئیات سرمایه‌گذاری در غزه و کرانه باختری رود اردن اعلام شده اما هیچ اشاره ای به قدس شرقی که به عنوان پایتخت فلسطین شناخته می شود، نشده است.

– اعتراض دولت فلسطین به طرح”توافق قرن”

در همین حال مقامات فلسطینی نسبت به این طرح (توافق قرن) معترض بوده و اعلام کرده‌اند که برنامه مذکور در واقع “حق سکوت” است.

دولت فلسطین با اشاره به اینکه هیچ حمایت اقتصادی را بدون وجود راه حل سیاسی نخواهند پذیرفت، از تحریم کارگاه بحرین خبر داده و از کشورهای خلیج نیز خواسته‌اند که آن را بایکوت کنند.

حازم قاسم، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» نیز در واکنش به این طرح اعلام کرد: دولت آمریکا باز هم در توهم است و گمان می کند که مردم فلسطین، حقوق خود را در مقابل پول معامله می کنند.

رفتن به نوار ابزار