آمریکا اقدام سپاه در تلاش برای جلوگیری از حرکت کشتی بریتانیایی را محکوم کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اقدام سپاه در تلاش برای جلوگیری از حرکت کشتی بریتانیایی را محکوم کرد.

خانم اورتگاس روز پنجشنبه ۲۰ تیر گفت: وزارت خارجه آمریکا، تلاش غیرقانونی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آزار و اذیت و سعی در جلوگیری از عبور کشتی بازرگانی هریتیج بریتانیا در نزدیکی تنگه هرمز را محکوم می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ما از اقدامات نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در تضمین آزادی کشتیرانی و جریان آزاد تجارت در آن آبراه حیاتی، تقدیر می‌کنیم.

مورگان اورتگاس گفت: آمریکا با بریتانیا و دیگر متحدان جهت تضمین این که فعالیت‌های مخرب ایران، قانون بین المللی، امنیت دریایی و تجارت جهانی را مختل نکند، به همکاری ادامه می‌دهد.

پیشتر، پنی موردنت وزیر دفاع بریتانیا در پیامی اعلام کرده بود که دولت بریتانیا نگران فعالیت‌های اخیر در منطقه است و از مقامات ایران خواست در جهت کاستن از وخامت اوضاع فعالیت کنند.

خانم موردنت در بیانیه‌ خود که روز پنجشنبه ۲۰ تیر منتشر شد گفت: «پرسنل [ناوچه] اچ‌ام‌اس مانتروز روز گذشته عبور ایمن کشتی تجاری بریتیش هریتیج از تنگه هرمز را تضمین کردند.»

وزیر دفاع بریتانیا در این بیانیه افزوده است: «من از [پرسنل] نیروی دریایی پادشاهی [بریتانیا] بابت رفتار حرفه‌ای‌شان – که باعث اجرای قوانین بین‌المللی و پشتیبانی از کشتیرانی آزاد در این تنگه‌ حیاتی برای اقتصاد جهانی، شد – تشکر می‌کنم.»

در پایان این بیانیه آمده است: «دولت بریتانیا بابت این اقدام [ایران] نگران است و ما از مقامات ایران می‌خواهیم تنش‌زدایی پیشه کنند.»

رفتن به نوار ابزار