آمریکا از بانکهای مرکزی دنیا چه می‌خواهد؟/دکتر محمدحسین ادیب

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز( محا) استیگلیز برنده جایزه نوبل اقتصاد می‌نویسد؛ فقط یک شاخص برای ارزیابی عملکرد روسای بانکهای مرکزی دنیا وجود دارد و آن اینکه، آن مملکت باید بگونه‌ای اداره شود که خرید اوراق خزانه ده ساله آمریکا با بازدهی ٢ درصد در سال، اقتصادی باشد.

🌿 من ٣٠ سال اقتصاد آمریکا تدریس کرده‌ام. اقتصاد جهان همین یک جمله است و بقیه تفسیر آن. برای اینکه خرید اوراق ده ساله خزانه آمریکا با بازدهی ٢ درصد اقتصادی باشد باید تورم در جهان سالانه ٢ درصد باشد.

🌿 لذا همه بانکهای مرکزی دنیا (منهای ده اقتصاد داغون) کشورشان را بگونه‌ای اداره می‌کنند که تورم هدف یا تورم سالانه، بیش از ٢ درصد نباشد.

❓اما چرا آمریکا خواهان این است که تورم در دنیا سالانه ٢ درصد باشد؟

🌿 مجموع بدهی دولت آمریکا ٢٢ هزار میلیارد دلار است یعنی تاکنون ۲۲ هزار میلیارد دلار اوراق خزانه منتشر کرده است و سالانه هزار میلیارد دلار به آن اضافه می‌شود.

🌿 چرا سالانه هزار میلیارد دلار به حجم اوراق خزانه آمریکا اضافه میشود؟ چون امریکا سالانه ١٠٠٠ میلیارد دلار کسر بودجه دارد و کسر بودجه را از طریق استقراض تامین میکند و استقراض از طریق انتشار اوراق خزانه صورت میگیرد.

🌿آمریکا امسال ۶٠٠ میلیارد دلار بابت بازدهی سود اوراق خزانه پرداخت میکند (نزول به دارندگان اوراق خزانه که بعضی سرمایه‌داران آمریکایی و برخی دولتهای خارجی مثل چین، عربستان و ژاپن هستند) اگر تورم جهانی بیش از سالانه ٢ درصد باشد پولی که آمریکا بابت سود اوراق خزانه باید پرداخت کند سر به فلک میزند.

🌿 لذا برای اینکه جهان، کاغذهای خزانه آمریکا را بخرد و کسر بودجه ١٠٠٠ میلیارد دلاری آمریکا را تامین کند (کاغذ بگیرد و سالی ١٠٠٠ میلیارد دلار به دولت امریکا بدهد) باید تورم سالانه در آمریکا و جهان، ٢ درصد باشد.

🌿 تورم ماه قبل در آمریکا ٢.١ درصد بود که یک دهم درصد از دو صد عبور کرده بود یعنی تورم لب به لب بود. اما ترامپ بر واردات از چین تعرفه وضع کرده که این تورم را در آمریکا از ۴ درصد عبور میدهد. فدرال رزرو یعنی همان بانک مرکزی آمریکا تورم ۴ درصدی را بر نمی‌تابد و با افزایش نرخ بهره باید آن را جبران کند.

🌿 تورم ۴ درصدی یعنی اینکه آمریکا بابت بدهی‌هاش بابت اوراق خزانه به جای ۶٠٠ میلیارد دلار در سال ١٢٠٠ میلیارد دلار نزول بدهد که این به منزله به هم ریختن نظم جهانی است.

🌿افزایش نرخ بهره با کاهش تراز بانک مرکزی آمریکا ممکن است تراز بانک مرکزی آمریکا نشان میدهد که در جهان اکنون چه میزان دلار کاغذی وجود دارد.

🌿دلار کاغذی موجود در جهان سال گذشته ۴۴٠٠ میلیارد دلار بود و اکنون ٣٨۶۴ میلیارد دلار است برای مهار تورم باید تراز به حدود ٣۶۵٠ کاهش یابد. کاهش تراز به ٣۶۵٠ میلیارد دلار به معنای این است که فدرال رزرو این اختلاف را با انتشار اوراق خزانه جدید جبران کند.

🌿تقریبا برای جبران کسر بودجه آمریکا، فدرال رزرو باید ماهانه ٨٣ میلیارد دلار اوراق جدید منتشر کند حال اگر بخواهد تورم را هم مهار کند باید مازاد بر این(مازاد بر ٨٣میلیارد دلار) اوراق جدید منتشر کند که چنین خریدارانی در جهان وجود ندارد، مگر اینکه بازدهی اوراق بالا برود یعنی آمریکا، بجای اینکه سالانه ۶٠٠ میلیارد دلار به دارندگان اوراق خزانه بپردازد.

🌿 امریکا بزودی غرق در مشکلات ناشی از افزایش تعرفه بر واردات از چین می‌شود. لذا اولویت اول سیاست خارجی آمریکا، فقط یک چیز است اجازه ندهد تا افزایش تعرفه بر واردات از چین نظم اقتصادی آمریکا را به هم بزند.

🌿 ترامپ در انتخابات قول داد معضل بدهی دولت آمریکا که سالانه هزار میلیارد دلار به آن اضافه میشد را حل میکند و نتوانست و ندانست که با اداره کردن یک بنگاه معاملات ملکی متفاوت است.

🌿ترامپ اخیراً توئیت کرد که از انتخاب رئیس فدرال رزرو پشیمان شده و با ادبیات خود رئیس فدرال رزرو را با باد انتقاد گرفت که نباید نرخ بهره را اضافه کند.

🌿اما فدرال رزرو نرخ بهره را اضافه نمی‌کند! فدرال رزرو میزان دلار کاغذی (تراز بانک مرکزی) را کاهش می‌دهد وقتی دلار در اقتصاد کم شد، آمریکا با کمبود پول مواجه میشود و کمبود پول، نرخ بهره را بالا می‌برد پس نتیجه طبیعی کاهش حجم دلار کاغذی، افزایش نرخ بهره است.

🌿 ماه گذشته وقتی ترامپ حملات به فدرال رزرو را افزایش داد، رئیس فدرال رزرو ابتدا در مصاحبه ملایمت نشان داد؛ اما طی یک ماه گذشته ٨٠ میلیارد دلار از تراز کم کرده است

🌿فدرال رزرو کار خود را میکند. ترامپ هم دارد ساز مخالف خود را میزند. مواجه ترامپ و فدرال رزرو دیدنی‌ترین فصل کتاب خواهد بود.

🔚برای من که ٣٠ سال اقتصاد آمریکا تدریس کرده ام و روابط رئیس‌جمهور و رئیس فدرال رزرو را دنبال کرده‌ام تاکنون چنین رویارویی هیجانی را یاد ندارم.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار