آمار خودکشی سربازان وظیفه ایران در ۲ سال اخیر

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،اقدام به دیگرکشی و خودکشی یک سرباز وظیفه در پادگان ابیک قزوین افکار عمومی ایران را رنجیده و خانواده های صدها هزار سرباز وظیفه را از وضعیت فرزندانشان نگران کرد.

بیش از 90 سال است که خدمت عمومی نظام وظیفه برای مردان بالای ۱۸ سال در ایران بصورت اجباری می باشد. در این میان شرایط اسکان٬ آموزش و برخورد با سربازان در پادگان های ایران بگونه ای است که سبب بروز ناهنجارهای متعدد در میان آنها شده و آسیب های مختلف اجتماعی از جمله خوزنی٬ خودکشی٬ دیگر کشی٬ نزاع٬ تجاوز و فرار از خدمت را به همراه آورده است. در این نوشته در مورد خودکشی و دیگر کشی سربازان ایرانی گزارش آماری کوتاهی تهیه شده است. البته این آمار تنها آن بخشی از خودکشیها و دیگر کشیها است که خبر آنها به هر نحوی از انحاء موفق به خروج از دیوارهای بلند و بتونی پادگانها شده است. حال آنکه به نظر میرسد تعداد موارد واقعی خودکشی در میان سربازان و گروههای مسلح ایرانی باید بسیار بیشتر از اخبار منتشر شده در رسانه ها باشد.

براساس اعلام کارشناسان نظامی در ایران در مقابل هر خودکشي منجر به مرگ، تقريبا بين ۱۰۰ تا ۲۰۰ اقدام به خودکشي وجود دارد و عيار خودکشي در محدوده ۱۲ ماه پس از خودزني، حدود ۱۰۰ برابر بيشتر از جمعيت عادي است و همچنين ميزان اقدام به خودکشي بين ۸ تا ۱۰ برابر بيشتر از مرگ ناشي از خودکشي اعلام شده است.

بررسی‌ها درباره علل خودکشی حاکی از این است که وجه مشترک اقدام‌کنندگان به خودکشی، مشکلات شخصی و خانوادگی و اعتیاد بوده و مشکلات روان‌شناختی، بیماری‌های روحی و روانی، ترس از سربازی یا مأموریت مرزی، عدم اطمینان در امنیت خانواده و نگرش منفی نسبت به سربازان از جمله عوامل خودکشی آنان بوده است.

اکنون برخی سوابق رسانه ای و در دسترس خودکشی و تیراندازی در پادگان های ایران توسط سربازان وظیفه٬ از سال ۹۴ تا به امروز ارایه می شود :

-در روز ۲۶ تیرماه ۹۶ در پادگان آبیک استان قزوین یک سرباز وظیفه بنام ساسان خلیلی به سوی هم‌خدمتی‌های خود شلیک کرده و سه نفر از آنها را کشت.

-در روز ۲۴ تیرماه سال ۹۶  یک سرباز وظیفه با تیراندازی رئیس کلانتری آبپخش را زخمی و خودش را در اطاقی محبوس و در حالی که دو خشاب گلوله همراه داشت اجازه دسترسی و یا ورود حاضران به اطاق را نمی داد و تلاش ها برای متقاعد کردن وی به تسلیم نتیجه نداده و نهایتا خودکشی کرد.

-در روز ۲۷ اردیبهشت سال ۹۶ سربازی در شهره بدره استان ایلام به علت اختلافات شخصی با تیراندازی سرباز دیگری را کشت.

-در روز ۱۷ اردیبهشت سال ۹۶ یک سرباز وطیفه در مقابل چشمان کارمندان بانک با اسلحه کلاشینکف در آبادان دست به خودکشی زد.

– در روز ۶ آذر سال ۹۵ یک سرباز در محله تهرانپارس تهران خودکشی کرد.

-در روز ۶ مهر سال ۹۵ سربازی با شلیک به ناحیه سر  در کانکس نگهبانی در اهواز جانش را از دست داد.

-در روز ۲۷ شهریور سال ۹۵ در پی تیراندازی یکی از سربازان در شهر یاسوج  سه سرباز را کشت و دوتن دیگر را زخمی کرد.

-در روز ۵ مهرماه سال ۹۴ یک سرباز با برخی سربازان مستقر در زندان آباده شیراز درگیر و باعث کشته شدن پنج سرباز وظیفه شد.

 

 

 

 

رفتن به نوار ابزار