آمار تکان دهنده/ وجود بیش از 3 میلیون کودک کار در ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، الهام فخاری رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران میزان ابتلای کودکان کار به ایدز و اعتیاد آنها به مواد مخدر را اعلام کرده اشت.

او در این رابطه تصریح کرده است: برخی از کارشناسان آمار کودکان کار ایران را بیش از 3 میلیون نفر تخمین می‌زنند این در حالیست که بنا به گفته استاندار تنها 400 هزار کودک کار در تهران شناسایی شده است.

ادامه اظهارات فخاری به شرح زیر است:

– مطالعه مصرف مواد در بین کودکان خیابانی نشان می‌دهد که حدود 5 درصد از پسران دارای سابقه مصرف مواد بوده‌اند و همچنین این درصد در بین دختران نیز نزدیک به یک درصد است.

– بنابر اعلام معاون وزیر بهداشت بر اساس مطالعه‌ای که درباره بروز و شیوه ایدز روی هزار کودک کار و خیابان در شهر تهران انجام شده است 4.5 درصد آنها به ایدز مبتلا بوده‌اند و در همین زمینه رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفته است که 4 تا 5 درصد از کودکان کار خیابان به ایدز مبتلا هستند همچنین یک سوم کودکان مبتلا 10 تا 14 سال و دو سوم 15 تا18 سال هستند و در کنار همه این مسائل نباید از آزار جنسی که این کودکان هر روز در معرض آنها قرار می‌گیرند غافل شویم و بیش از 32 درصد از کودکان کار مورد آزار جسمی، روحی و جنسی قرار می‌گیرند.

– بیشترین آسیب متوجه دخترانی است که به عنوان کودک کار در خیابان کار می‌کنند. بنابراین ممکن است با طرح جمع‌آوری کودکان کار حتی تعداد ازدواج‌های زیر ۱۵ سال دختران به شکل تصاعدی افزایش یابد.

– بر اساس مطالعات انجام شده، 72 درصد از این کودکان بیسواد و کم‌سواد هستند یا در حد ابتدایی سواد دارند و 17 درصد از کودکان کار و خیابانی در تهران اصلا مدرسه نرفته اند و این بیسوادی و کم سوادی در فرآیند زندگی این افراد تاثیر سوء دارد.

– 60 درصد از کودکان خیابانی نه به دلیل نابسامانی وضعیت خانواده بلکه به دلیل فقر اقتصادی یا بیکاری و اعتیاد و بدسرپرستی و ناآگاهی والدین راهی خیابان‌ها می‌شوند. رشد فقر در کودکان کار و خیابان از سال 84 تا 88 روند صعودی داشته است.

رفتن به نوارابزار