آمار تکان دهنده بیکاری/ نصف جمعیت ایران غیرفعالند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) آمارهای رسمی جدید ایران حکایت از آن دارد که 50 درصد جمعیت این کشور یا بیکارند و یا به دلایلی تمایلی به داشتن کار ندارند، بنابراین نصف مردم این کشور هیچ تاثیری در تولید ناخالص داخلی ندارند. 54 درصد زنان بیکارند.

به گزارش روز شنبه 4 آذر 96 خبرگزاری ایرنا، مرکز آمار ایران اعلام کرد حدود نیمی از جامعه ایران علیرغم داشتن توانایی به دلایل متفاوت در تولید ناخالص داخلی نقشی ندارند. طبق این آمار یک‌چهارم جمعیت این کشور نمی‌خواهند شغلی داشته باشند. این خبرگزاری در تحلیل سرشماری نیروی کار سال ۹۵ که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده، می‌نویسد ۳۹ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۶۲۲ نفر از جمعیت ایران در این سال غیرفعال بودند و به دلایل مختلف نقشی در تولید ناخالص داخلی نداشتند. این آمار تقریبا برابر است با نیمی از جمعیت ۸۰ میلیونی این کشور.

در سرشماری آمار نیروی کار ایران همچنین آمده است ۲۰ میلیون و ۴۲هزار و ۴۲۹ نفر به علت مسئولیت‌های شخصی و خانوادگی تمایلی به پذیرش شغل ندارند. براساس این گزارش جمعیتی حدود ۱۱میلیون نفر هم به دلیل اشتغال به تحصیل یا آموزش شاغل نیستند که بعد از تحصیل باید وارد بازار کار بشوند. بیش از سه میلیون نفر هم اعلام کرده‌اند که “بی‌نیاز از انجام کار هستند”.

بیش از 27 درصد جوانان وبیش از 54 درصد زنان بیکارند/ 500 هزار ناامید از جستجوی کار

در بخشی از آمار ذکر می‌شود که ۵۰۰ هزار نفر از جستجوی شغل دلسرد و ناامید شده‌اند. در سرشماری نیروی کار اعلام می‌شود که نرخ بیکاری کشور۱/ ۳ میلیون نفر است و این مقدار برابر است با ۷/ ۱۱ درصد از جمعیت کشور. در این میان بیشترین نرخ بیکاری طبق آمار ارائه شده در میان جوانان و زنان کشور بوده است. بیکاری در میان جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۳/ ۲۷ درصد است که نرخ بیکاری زنان جوان حتی بیش از دو برابر مردان جوان اعلام شده است.

در گزارش آمار نیروی کار این کشور در آمار تفکیکی افراد فعال و غیرفعال روستایی و شهری همچنین آمده است که یک‌ چهارم از جمعیت غیر فعال این کشور (۴/ ۲۵ درصد) در مناطق روستایی و ۶/ ۷۶ درصد هم در مناطق شهری زندگی می‌کنند. بر طبق این آمار”مسئولیت‌های شخصی و اشتغال به تحصیل” در مناطق شهری و روستایی بیشترین سهم در دلایل غیر فعال بودن را دارد.

رفتن به نوارابزار