آلمان دریافت شکایت علیه شاهرودی را تایید کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دادستانی آلمان تایید کرده است که شکایتی علیه محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، که در هانوفر تحت درمان است، دریافت کرده‌است.

یک سخنگوی دادستانی آلمان، ۱۹ دی ماه، تائید کرده‌است یکی از قانون‌گذاران پیشین آن کشور، شکایتی را با محوریت «جنایت علیه بشریت»، علیه محمود هاشمی شاهرودی در زمانی که رئیس قوه قضائیه ایران بود، ارائه کرده‌است. این شکایت از سوی فولکر بک، نماینده پیشین از حزب سبز تهیه شده‌است. دادستانی آلمان مشخص نکرده چه زمانی طول خواهد کشید تا در مورد صدور احتمالی حکم اجرای شکایت تصمیم گرفته شود.

روزنامه جروزالم‌پست نیز گزارش داده، دادستانی «نیدرزاکسن» که شهر هانوفر در آن قرار دارد در حال بررسی شکایت جنایی علیه آقای شاهرودی‌ست. محمود هاشمی شاهرودی که چندی‌ست در مجامع عمومی و جلسات «مجمع تشخیص مصلحت نظام» دیده نمی‌شود، اخیرا برای درمان به آلمان سفر کرده‌است. گزارش‌های اولیه در مورد سفر شاهرودی به آلمان را دولت این کشور در ۱۸ دی ماه تائید کرد. برلین گفته‌است این مقام ارشد جمهوری اسلامی به دلیل «بیماری جدی» به دنبال درمان در این کشور بوده و به «دلایل معتبر پزشکی» با این درخواست موافقت شده است.

اندکی نگذشت که حضور شاهرودی در آلمان، توجهات را به خود جلب کرد. او بین سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۸، با حکم رهبر ایران، دو دوره پی‌ در پی ریاست قوه قضائیه ایران را در دست داشت. انتقادهای بین‌المللی زیادی متوجه عملکرد قوه قضائیه در مواردی مانند اعدام‌های گسترده، یا برخوردها با شهروندان، معترضان سیاسی، کنشگران مدنی و اجتماعی، باورمندان مختلف و نظیر این‌ها شده‌است.

روزنامه آلمانی بیلد دو روز پیش در تیتر صفحه اول خود نوشته بود: «قاضی مرگ در ایران، بیمار لوکس در آلمان». ۱۷ دی ماه نیز ده‌ها معترض به حضور شاهرودی در آلمان در برابر بیمارستانی که در آن بستری‌ست تجمع کرده بودند. محمود هاشمی شاهرودی، در نجف عراق زاده شده و در حال حاضر ۶۹ ساله است. او پس از انقلاب بهمن ۵۷ از نجف به ایران آمد و با ایجاد «مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق»، با حکومت صدام حسین مبارزه می‌کرد. شاهرودی عضو شورای نگهبان و چهارمین رئیس قوه قضائیه ایران بود. او از تابستان امسال، چند ماه پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.