آلبایراک: عمق تاریخی اتحاد ترکیه و آمریکا پایه روابط دوجانبه است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) برات آلبایراک، وزیر خزانه داری و امور مالی ترکیه طی سخنانی در ضیافت شام سی و هفتمین کنفرانس مشترک سالانه که با هماهنگی شوراهای ترکیه-آمریکا و آمریکایی-ترک در واشنگتن برگزار شد، تاکید کرد که عمق تاریخی و قدرت نهادینه اتحاد ترکیه و آمریکا در زمینه امنیت در چارچوب ناتو سنگ بنای روابط دوجانبه مان است.

او شرکت گسترده مقامات بلند رتبه ترکیه در این کنفرانس را نشان دهنده قائل بودن اهمیت زیاد برای آن برشمرد و افزود: دوره ای را پشت سر می گذاریم که تغییرات مشابهی در سطح جهانی در تمام زمینه ها صورت می گیرد. سیستم جهانی از هر طرف توسط نیروهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تهدید می شود. نیروهای جهانی و بازیگران منطقه ای در معرض تهدیدهایی هستند که گزینه دیگری غیر از سازش با شرایط جدید ندارد. هیچ کشوری در دنیا به تنهایی قادر نیست این آزمون ها را کنترل و رهبری کند.

آلبایراک با اشاره به اینکه دو کشور قادر به حل مسائل مربوط به روابط دوجانبه هستند ادامه داد: طی سالهای اخیر اتحاد ترکیه-آمریکا با چندین آزمون مواجه شد. آمریکا نقش جهانی خود و موقعیت منطقه ای خود را دوباره تعیین و ترکیه نیز تلاش می کند منافع ملی خود را در منطقه که شرایطش رفته رفته دشوارتر می شود حفظ کند. تهدیدهای امنیتی و ریسک های ژئوپلتیک و ژئواکونومیک تنوع سازی در همکاری های دوطرفه را اجتناب ناپذیر می سازد.

وی با بیان اینکه طی ده سال اخیر در تنش های پیش آمده، رهبران ترک و آمریکایی برای حل بحران به صورت فعال دخالت کرده اند، تصریح کرد: پیام مشترک پس از هر نشست همکاری بیشتر، ادامه شراکت استراتژیک و مذاکره بوده است. اما در چند سال اخیر تحولات منطقه باعث شده روابط دوجانبه به نحو مورد خواست رهبران، باثبات نباشد. از زمان آغاز بحران سوریه درباره حل آن برای همکاری با آمریکا اعلام آمادگی کردیم. مذاکرات میان ترکیه و آمریکا در زمینه منطقه امن در شمال سوریه اگر باعث برقراری ارتباط عملکردی شود نخستین همکاری عملی دو کشور در میدان به وقوع خواهد پیوست.

آلبایراک در پایان تاکید کرد: اگرچه دو کشور در بسیاری زمینه ها اختلاف نظر دارند اما این اختلافات با مذاکرات سازنده قابل حل خواهد بود.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار