آغاز موج چهارم مهاجرت به حاشیه تهران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز ( محا)بعد از چند موج مهاجرت از دیگر شهر‌ها به حاشیه شهر تهران، این بار موج چهارم مهاجرت در حال رخ دادن است اما از درون پایتخت. مستاجرانی که نمی‌توانند واحدهای استیجاری خود را با قیمت‌های جدید تمدید کنند، به‌تدریج به حاشیه شهر کشیده می‌شوند و آنهایی که در حاشیه ساکن بودند، باید به حاشیه‌های دورتر بروند.

به همان نسبت که کالا‌های اساسی گران‌تر شده‌اند، در اردیبهشت‌ماه اجاره‌بها در شهر تهران بین ۱۰ تا ۴۰درصد افزایش یافته است. همین هم باعث شکل‌گیری مهاجرت معکوس از تهران شده است و از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ استان‌های البرز، گیلان و مازندران بیشترین مهاجر را از تهران داشته‌اند که برخی به قصد خرید و برخی دیگر به قصد اجاره، تهران را ترک کرده‌اند.

یک فعال بخش خصوصی حوزه مسکن گفت: معضلات اجتماعی که شاهد آن هستیم و بیشتر هم خواهد شد، تنها بخشی از مشکلات است. اگر شهر‌های بزرگ با پدیده خروج افراد کم‌ درآمد روبه‌رو شده به این دلیل است که این شهر‌ها از نظر «املاک» دیگر برای این افراد قابل تحمل نیست. اجاره و رهن و خرید مسکن امروز در شهر‌هایی مثل تهران، تبریز، اصفهان، شیراز، اهواز و مشهد یک معضل اجتماعی شده است و چون برنامه‌ریزی صحیحی در این‌زمینه وجود نداشته است، شهر‌ها و شهرک‌های اطراف عملا محل سرریز جمعیت شده‌اند و قطعا با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهند شد./ همشهری

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار