عملیات عفرین ارتش ترکیه تحت عنوان “شاخه زیتون” آغاز شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ ترکیه عملیات گسترده ای را برای درهم کوبیدن گروه تروریستی ی.پ.گ/ پ.ک.ک در شهر عفرین واقع در شنال شرقی سوریه آغاز کرده است.

اخبار لحظه به لحظه این عملیات به شرح ذیل است:

– سخنگوی دولت ترکیه: “عملیات «شاخه زیتون» را ضمن احترام به تمامیت ارضی، حاکمیت و اتحاد سیاسی سوریه آغاز کرده ایم. در این عملیات اصول اساسی رعایت خواهد شد و پس از پایان موفقیت‌آمیز آن، این منطقه را ترک خواهیم کرد”.

یگان های روسیه از عفرین منتقل شدند

یگان های روسیه از عفرین منتقل شدند

بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه فرماندهی نظامی این کشور در پی آغاز عملیات « شاخه زیتون» ترکیه در عفرین، به منظور حفظ امنیت یگان های خود را از این منطقه به تل رفعت منتقل کرده است.

بر اساس این گزارش، دستور انتقال یگان های روس در عفرین به منطقه تل آجار از توابع تل رفعت صادر شده است. خبرگزاری آناتول دیروز انتقال نظامیان روس از عفرین را اعلام کرده بود.

گفتنی است نیروهای مسلح ترکیه ساعت 17.00 به وقت محلی امروز(20 ژانویه 2018) عملیات «شاخه زیتون» را به منظور نابودی تروریست های پ.ک.ک/ ک.ج.ک/ پ.ی.د- ی.پ.گ و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه و نجات مردم دوست و برادر این مناطق از ظلم و فشار آغاز کردند.

سفیران آمریکا، ایران و روسیه در آنکارا در جریان عملیات عفرین قرار گرفتند

مقامات مربوط سفارتخانه‌های آمریکا، ایران و روسیه در آنکارا با حضور در وزارت امور خارجه ترکیه در جریان تحولات اخیر عفرین قرار گرفتند.

روسیه تحریکات آمریکا را علت تشنج در شمال-غرب سوریه و آغاز عملیات ترکیه علیه تروریستها دانست

به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه اعلام نمود که تحریکات آمریکا علت تشنج در شمال-غرب سوریه و آغاز عملیات ترکیه علیه کردهاست.تحویل بدون کنترل تسلیحات مدرن به تشکیلات طرفدار آمریکا موجب تحریک عملیات  ترکیه در شمال-غرب سوریه شده است. ستاد کل ترکیه در روز 20 ژانویه اعلام نمود که عملیات «شاخه زیتون» علیه تشکیلات کردها در «عفرین» سوریه آغاز شده است. اعلامیه واشنگتن در باره ایجاد مناطق جداکننده در مرز با ترکیه —«نیروهای مرزی» و دیگر اقدامات آمریکا در رابطه با فروپاشی کشور سوریه و حمایت از گروهک های مسلح به «واکنش شدیدا منفی آنکارا» انجامید. تحویل بدون کنترل تسلیحات مدرن آمریکا نیز باعث تشدید تشنج در منطقه و آغاز عملیات ویژه ترکیه شد. در وزارت دفاع گفته شد که «اینگونه عملیات غیرمسئولانه آمریکا در رابطه با سوریه، با هدف از هم پاشی فرایند حل و فصل بحران سوریه از راه صلح آمیز انجام می شود و مانع از انجام مذاکرات  بین سوری ها بر اساس فرمات ژنو خواهد شد که کردها نیز باید  یکی از شرکت کنندگان اصلی آن باشند».

گفت‌وگوی تلفنی فرماندهان ارتش ترکیه، آمریکا و روسیه

ژنرال خلوصی آکار رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه پیش از عملیات شاخه زیتون در عفرین سوریه با همتاهای آمریکایی و روس خود بصورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

گفت‌وگوی تلفنی فرماندهان ارتش ترکیه، آمریکا و روسیه

ژنرال خلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه پیش از آغاز عملیات «شاخه زیتون» علیه مواضع گروهای تروریستی در منطقه عفرین در شمال غربی سوریه با جوزف دانفورد و والری گراسیموف همتاهای آمریکایی و روس خود از طریق تلفن به‌صورت جداگانه گفت‌وگو کرد.

گفتنی است نیروهای ترکیه ساعت 17.00 به وقت محلی امروز(20 ژانویه 2018) عملیات «شاخه زیتون» را به منظور نابودی تروریست های پ.ک.ک/ ک.ج.ک/ پ.ی.د- ی.پ.گ و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه و نجات مردم دوست و برادر این مناطق از ظلم و فشار آغاز کردند.

اردوغان: کسی نمی‌تواند قطعه‌ای از سرزمین ما را تسخیر کند

رئیس جمهور ترکیه با تاکید مجدد بر اینکه هیچ کس نمی‌تواند کوچکترین قطعه از سرزمین ما را تسخیر کند تصریح کرد گفتیم حمله به خاک ما و تهدید مرزهای را متوقف کنید، اما توجه نکردند.

اردوغان: کسی نمی‌تواند قطعه‌ای از سرزمین ما را تسخیر کند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه طی سخنانی در ششمین کنگره استانی این حزب در اوشاک گفت: “هیچ کس نمی تواند کوچکترین قطعه از این سرزمین را تسخیر کند. کسانی در پی آن بودند اما دیدید که بر سر کسانی که در کاتو، جودی، گابار و قندیللی و اکنون در عفرین می خواستند به مرزهای ما تجاوز کنند، چه آمد!”

وی در سخنرانی خود همچنین اظهار داشت:

“به هشدارهای ما توجه نکردند. گفتیم حمله به خاک ما و تهدید مرزهای را متوقف کنید، اما توجه نکردند. به کسانی که در ظاهر متحد ما هستند نیز تذکر دادیم که ببینید اینها همان پ.ک.ک و پ.ی.د و ی.پ.گ هستند.

گفتیم که به جای گروه تروریستی داعش تروریست های دیگری را به رقه نیاورید. بیایید با همکاری یکدیگر آنجا را پاکسازی کنیم. آخر سر هم گفتیم حال خود دانید، اما اکنون خودمان اقدامات لازم را انجام می دهیم و سرنوشت را به دست خود می نویسیم”.

پشت پرده بسیاری از حوادث تاریک و خونین در تاریخ سیاسی ترکیه رد پای اعضای فرقه تروریستی فتو وجود دارد. مغز سرکرده این فرقه چندان کار نمی کند. او هم توسط کسی دیگری مدیریت می شود. این فرد سناریو را می نویسد و سرکرده فرقه تروریستی فتو آن را می خواند. طراحان و مجریان بسیاری از اقدامات تحریک‌آمیز عیله ملت ما اعضای این گروه هستند”.

وزارت دفاع روسیه: نظامیان روس برای حفظ امنیت شان از عفرین به تل رفعت منتقل شدند.

ستاد مشترک ارتش ترکیه طی بیانیه ای اعلام کرد: عملیات عفرین تحت عنوان «شاخه زیتون» عصر امروز ساعت 17.00 به وقت محلی آغاز شد.

در این بیانیه همچنین آمده است:

ارتش ترکیه به منظور تامین امنیت و ثبات مرزهای کشور و نجات مردم کشور دوست و برادر از ظلم و فشار گروه های تروریستی، مبارزه و پاکسازی گروه‌های تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د/ی.پ.گ و داعش را آغاز کرده است.

عملیات «شاخه زیتون» جهت تامین امنیت و ثبات مرزهای کشورمان و منطقه، نابودی تروریست های پ.ک.ک/ ک.ج.ک/ پ.ی.د- ی.پ.گ و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه و نجات مردم دوست و برادر این مناطق از ظلم و فشار صورت می گیرد.
این عملیات بر اساس حق دفاع مشروع بین المللی، قطعنامه‌های مبارزه با ترورریسم 1624 ( 2005) ، 2170 ( 2014) و 2178 ( 2014) و ماده 51 منشور سازمان ملل با احترام به حفظ تمامیت ارضی سوریه انجام می شود.

هدف از این عملیات تنها هدف قراردادن مواضع، پناهگاه و انبارهای سلاح تروریست‌ها است. تمام تدابیر لازم برای نرسیدن آسیب به غیرنظامیان و افراد بی گناه با دقت بسیار بالا انجام شده و خواهد شد”.

مدیریت عملیات توسط ژنرال خلوصی آکار:

– ژنرال خلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه در مرکز فرماندهی این ستاد عملیات «شاخه زیتون» را مدیریت می کند.

جنگنده‌های ارتش ترکیه مواضع تروریست‌ها در عفرین را بمباران می‌کند:

-در پی پرواز جنگنده های ترکیه بر فراز خط مرزی سوریه صدای انفجار از سمت عفرین به گوش رسید.

-نیروهای مسلح ترکیه: در عملیات عفرین تنها تروریست‌ها هدف قرار می گیرند و تمام تدابیر لازم برای جلوگیری از نرسیدن آسیب به غیرنظامیان انجام شده است.

– ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه با ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

– ستادنیروهای مسلح ترکیه اعلام کرد: عملیات «شاخه زیتون» جهت تامین امنیت و ثبات مرزهای کشورمان و منطقه، نابودی تروریست های پ.ک.ک/ ک.ج.ک/ پ.ی.د- ی.پ.گ و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه و نجات مردم دوست و برادر این مناطق از ظلم و فشار آغاز شده است.

دود غلیظ از مواضع تروریست‌ها در عفرین به هوا برخواست:

-جنگنده های ترکیه مقر دیده‌بانی گروه تروریستی پ.ی.د/ پ.ک.ک در عفرین را هدف قرار دادند.

جنگنده های نیروهای مسلح ترکیه مقرهای دیده‌بانی و بسیاری از مواضع تروریست های پ.ی.د/ پ.ک.ک در شهرستان عفرین واقع در شمال سوریه را هدف قرار دادند.

به گزارش خبرنگار آناتولی از ادلب، جنگنده های ترکیه مواضع این گروه تروریستی در روستاهای جلمه، حمدیه، حج‌لار، فریره و تل سلور از توابع منطقه جندرس را بمباران کردند. بمباران مقر دیده‌بانی گروه تروریستی پ.ی.د/ پ.ک.ک در منطقه عفرین سوریه توسط جنگنده های ارتش ترکیه از روستاهای مرزی نیز قابل رویت است.

– در پی عبور جنگده‌های ترکیه از مرز سوریه، صدای انفجاری از سمت عفرین‌ شنید شد.

-این عملیات هوایی از موازات استان ختای آغاز شده و تا خط کیلیس ادامه دارد. نیروهای ترکیه در راستای افزایش تدابیر امنیتی از  شهروندان خواسته اند از مناطق مرزی فاصله بگیرند.

-نخست وزیر ترکیه: نیروهای مسلح ما عملیات هوایی خود در عفرین برای نابودی عناصر تروریستی پ.ی.د/پ.ک.ک و داعش را آغاز کرده اند.
– رئیس جمهور ترکیه: “به هشدارهای ما توجهی نکردند. گفتیم حمله به خاک ما و تهدید مرزهای را متوقف کنید، اما توجه نکردند. به کسانی که در ظاهر متحد ما هستند نیز تذکر دادیم که ببینید اینها همان پ.ک.ک و پ.ی.د و ی.پ.گ هستند. گفتیم که به جای تروریست‌های داعش تروریست های دیگری را به رقه نیاورید. بیایید با همکاری یکدیگر آنجا را پاکسازی کنیم. آخر سر هم گفتیم حال خود دانید، اما اکنون خودمان اقدامات لازم را انجام می دهیم و سرنوشت را به دست خود می نویسیم”.

– مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با رکس تیلرسون همتای آمریکایی خود به صورت تلفنی گفت‌وگو انجام داد. این گفت‌وگوی تلفنی بنا به درخواست وزیر امور خارجه آمریکا انجام شده است.

-در پی حملات امروز توپخانه ارتش ترکیه به مواضع گروه تروریستی پ.ی.د/ پ.ک.ک در عفرین، نیروهای ارتش آزاد سوریه نیز به این منطقه اعزام شدند. این نیروها با خودروهای زرهی و پیشروی به سوی مرز کیلیس- ختای وارد برخی نقاط عفرین شده اند. آنها تاکنون با مانعی در این منطقه مواجه نشده اند.

گفتنی است رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه حدود دو ساعت پیش طی سخنانی اعلام کرد که عملیات عفرین آغاز شده است و در منبج ادامه خواهد یافت.

رفتن به نوارابزار