آشوب مجدد در ارمنستان/ مردم از داشناکها و مافیای تبهکار قره باغ اشغالی متنفرند

در راستای درخواست دیشب “نیکول پاشینیان” نخست وزیر ارمنستان مبنی بر مسدود کردن ورودی تمامی دادگاه‌های کشور، از دقایق اولیه صبح امروز هزاران تن از مردم ارمنستان با تجمع در مقابل دادگاه‌ها و مراکز قضایی از ورود قضات، کارمندان و کارکنان به این مراکز جلوگیری کردند.

نخست وزیر ارمنستان دیروز همچنین در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد، ساعت 12 امروز در مورد آغاز مرحله دوم انقلاب سخن خواهد گفت.

وی رأس ساعت 12 ظهر امروز در نشست هیئت دولت با قرائت متنی اعلام کرد، دو رکن مهم یعنی قوه مجریه و شخص نخست وزیر و نیز قوه مقننه یعنی مجلس با آرای مردم در انتخاباتی دمکراتیک انتخاب شده‌اند اما این مسئله در مورد دیگر رکن مهم کشور یعنی قوه قضائیه و ساختار آن چنین نیست و این قوه همچنان بازماندگان عناصر دولت سابق را نمایندگی می‌کند.

وی افزود باید تحولات اساسی در این قوه صورت گیرد زیرا عملکرد آن مردم را نسبت به انقلاب خود بدبین می‌کنند.

نخست وزیر ارمنستان همچنین ضمن تشریح وضعیت حاکم بر نظام قضایی این کشور گفت: وضع موجود بیش از این قابل تحمل نیست و می‌بایست در این زمینه دست به جراحی جدی زد.

وی تغییرات لازم را به ترتیب زیر ذکر نمود:
اولاً، تمامی قضات می‌بایست مورد ارزیابی قرار گیرند. جامعه باید در مورد وضعیت مالی، روابط سیاسی، و عملکرد گذشته آنان اطلاعات کامل و کافی داشته باشد.

ثانیاً، تمامی قضاتی که در نتیجه حکم آنان حقوق شهروندان پایمال شده و دادگاه حقوق بشر اروپا نیز علیه حکم صادره ایشان رای داده باید استعفا دهند یا از سمت خود برکنار شوند.

ثالثاً، تمامی قضاتی که می‌دانند نمی‌توانند عادل و صادق باشند باید برای منافع ارمنستان از سمت خود استعفا دهند.
رابعاً، تشکیل دادگاه‌های موقت اینک ضروری به نظر می‌رسد.

خامساً، مجلس ملی ارمنستان می‌بایست جهت تصویب قوانین لازم در ارتباط با نظام قضایی کشور دست به کار شده و در صورت نیاز اقدام افزودن یا تغییر برخی از مواد قانون اساسی و همچنین برگزاری همه پرسی نماید.

از سوی دیکر به دلیل نفرت مردم از حکومت داشناکها و همچنین دنباله آنها در رژیم خودخوانده قره باغ “آشوت قولیان”، رئیس مجلس گروه مافیایی حاکم بر قره باغ اشغالی طی سخنانی گفت: “تحولات اخیر ارمنستان به همه ما مربوط می‌شود”.

وی تنها نگرانی را ایجاد تضاد میان ارمنستان و قره باغ از سوی افراد و گروه‌های ساده لوح دانسته و تاکید نمود: “حرکتی که از سال گذشته برای حاکمیت مردم و ایجاد اصلاحات در تمامی عرصه‌ها در ارمنستان آغاز شد به حمایت همه ما نیاز دارد”.

قولیان افزود: “موفقیت دولت ارمنستان، موفقیت کل ارامنه در ارمنستان، قره باغ و دیاسپورا است”.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار