آستارای شمالی و جنوبی به هم پیوست

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، نخستین قطار باری روسیه پس از تکمیل عملیات ریل گذاری خط آهن آستارا-آستارا، روز پنج شنبه 19 بهمن ماه به بارانداز آستارا واقع در شرق آذربایجان وارد شد.

گفته می شود هر دو آستارا تا سال 1828 میلادی یک شهر واحد بود که در سال مذکور بواسطه عهدنامه ترکنمچای به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد.

یونس رنجکش فرماندار آستارا در این رابطه اعلام کرد این قطار حامل 6 واگن تخته نراد و ام دی اف با ظرفیت حمل 55 تن بار در هر واگن از مسیر ریلی جمهوری آذربایجان وارد ایران شده است.

رنجکش در ادامه گفته است راه آهن آستارا-آستارا برای کشورهای منطقه اهمیت تجاری زیادی دارد و موجب رونق اقتصاد منطقه خواهد شد.

ولی داداشی نماینده مردم آستارا در مجلس ایران نیز در این رابطه اظهار داشته است با اتصال راه آهن آستارا به راه آهن رشت-قزوین، در اقتصاد منطقه توسعه همه جانبه روی خواهد داد و در مرحله نخست، سالانه یک میلیون تن کالا به صورت ریلی و زمینی حمل و نقل خواهد شد.

جمهوری آذربایجان و ایران در ابتدای سال 95 به منظور توسعه همکاری های اقتصادی، به ایجاد ارتباط ریلی دو کشور متعهد شده بودند و جمهوری آذربایجان با احداث هشت و نیم کیلومتر خط ریلی، قطار خود را به مرز ایران در آستارا رساند و ادامه این طرح با امتداد 2 و نیم کیلومتر و بارانداز آن با وامی که ایران از جمهوری آذربایجان دریافت کرد در حال ساخت می باشد.

شهرستان مرزی ترک نشین بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در شرق آذربایجان قرار دارد.

این شهرستان بر اساس تقسیمات اداری ایران جز محدوده استان گیلان می باشد.

این شهرستان با شهر اردبیل مرکز شرق آذربایجان 75 کیلومتر فاصله، و با شهر رشت مرکز استان گیلان 172 کیلومتردارد.