آخرین وضعیت دریاچه اورمیه/ چشم آذربایجان دارد کور می شود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا) مدیرکل بحران استان آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه گرم شدن هوا در روزهای گذشته تبخیر زیاد دریاچه اورمیه را به همراه داشته است.

 خلیل ساعی افزود: طبق پیش بینی هواشناسی در روزهای آینده نیز با گرم تر شدن هوا، سرعت تبخیر در دریاچه اورمیه نیز افزایش خواهد یافت.

وی گفت: تراز دریاچه اورمیه نسبت به مشابه سال قبل 26 سانتی متر کاهش یافته است، اما نسبت به مهرماه پارسال 7 سانتی افزایش دارد. مدیرکل بحران آذربایجان شرقی،کاهش مصرف آب در بخش مختلف و همچنین حمایت بیشتر را برای تثبیت آب دریاچه اورمیه خواستار شد و افزود : کارهای اجرایی احیای دریاچه اورمیه در دو دوره کوتاه مدت و میان مدت انجام می گیرد تا به اهداف مورد نظر در سال 2002 برسیم.
ساعی گفت: اقداماتی در بخش صرفه جویی در آب کشاورزی و هدایت روان آب ها و تغییر الگوی کشت و همچنین مسدود کردن کارهای غیرمجاز انجام می گیرد مربوط به کارهای میان مدت است.
وی افزود: در طولانی مدت نیز در سال 1398 نیز از طریق آب رودخانه زاب کردستان و صرفه جویی تعیین شده هر شهرستان در بخش کشاورزی و پسآب تصفیه خانه شهرهای بزرگ 2 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب آب به دریاچه اورمیه هدایت خواهد شد تا اقدامات اساسی در زمینه احیای این دریاچه انجام گیرد .

مساحت این دریاچه در تابستان 2015 در حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف 25 مین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می‌گیرد.
دریاچه اورمیه در سال 1352 در فهرست پارک‌های ملی ایران به ثبت رسید. پارک ملی دریاچه اورمیه، از زیستگاه‌های طبیعی جانوران در ایران می‌باشد. این پارک ملی با وسعت 462 هزار و 600 هکتار همچنین یکی از 9 ذخیره‌گاه زیست‌کره در ایران است.
دریاچه اورمیه در دو دهه اخیر به دلایلی همچون افزایش تعداد سدها و برداشت های بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی با مشکل خشکیدن  کامل مواجه شده است./ ایرنا

رفتن به نوار ابزار