دریای اورمیه، شوره زار شد/ ایت الله خامنه ای همچنان در سکوت!/ سلنا و فرزاد صمدلی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)  این عکس از دریاچه اورمیه را فضانورد روس آنتوان اشکاپلروف سال قبل در آخرین ماموریتش از ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته و منتشر کرده است.

اقای حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز سال گذشته در سفرش به شهر خوی، خدا را شاهد گرفت که اگر تلاشهایش برای نجات دریاچه اورمیه نبود این دریاچه اکنون یک قطره هم اب نداشت!

عکس بسیار دردناک ذیل نشان می دهد که این دریاچه نه تنها دیگر خصلت دریاچه ای خود را از دست داده بلکه تبدیل به شوره زاری خطرناک شده است. شوره زاری که می تواند در درازمدت جان انسانها را بگیرد و شهرها را لم یسکن کند.

به گفته فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، خشکیدن کامل آن می تواند ۱۵ میلیون سکنه پیرامونی را مجبور به مهاجرت می‌کند. وی همچنین می گوید که هیچ بودجه ویژه ای برای احیای دریاچه اورمیه احتصاص نیافته است. این یعنی اینکه یا آقای روحانی دورغ می گویند و یا اقای سرخوش!

در حال حاضر به گفته عیسی کلانتر رییس سازمان محیط زیست ایران٬ بیش از ۹۰ درصد این دریاچه خشک شده که ۸۰ درصد این خشکی به دلیل سیاستهای غلط مسئولین و اشتباهات انسانی در خلال ۳ دهه اخیر بوده است.

تاکنون براساس ادعای مسئولین ایران که به نظر میرسد بیشتر برای آرام کردن مردم گفته می شود تریلیونها تومان برای احیای دریاچه اورمیه اختصاص داده شده است که شاید بهره دریاچه از این بودجه ها بعد از ریخت و پاشها و دزدیها به میلیاردها تومان هم نرسیده باشد!

همین امروز همزمان با روز 15 اسفند به نام روز ملی دریاچه ارومیه (که شاید خدای نکرده تبدیل به روزی برای یادداشت سالمرگ دریاچه شود) مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیاء دریاچه ارومیه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه،  اظهار کرده است:« دولت برای احیاء دریاچه ارومیه اهتمام داشته تا جایی که 500 میلیارد تومان در گذشته به این امر اختصاص داد و هم‌اکنون نیز 150 میلیارد تومان دیگر به این امر در نظر گرفته که برای برخی پروژه‌های احیاء که به لحاظ مالی دچار مشکل شده بودند، مورد استفاده قرار گیرد.»

در اینده ای نه چندان دور دریاچه اورمیه دچار این وضعیت دردناک خواهد شد.

این ادعاهای بزرگ در حالی صورت می گیرد که اتفاق مثبت ویژه ای در راستای احیای دریاچه اورمیه رخ نداده و عروس بخت برگشته آ‌ذربایجان در حال قربانی شدن است!

ساخت فاجعه بار یک جاده خاکی همراه با یک پل کوتاه غیر کارشناسانه بر گردن دریاچه اورمیه٬ احداث دهها سد و بند سودجویانه توسط مافیای آب بر رودخانه های منتهی به دریاچه اورمیه٬ حفر بیش از ۱۰۰ هزار حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق در منطقه٬ تشویق مهاجرت غیر بومیان به منطقه و افزایش تصاعدی جمعیت ناحیه٬ رواج الگوی کشت اب بر در حوضه‌آبریز دریاچه اورمیه٬ استفاده بی رویه از آب توسط صنایع٬ تبدیل آبهای جاری منطقه به فاضلاب شهری و صنعتی و عدم تصفیه آن٬ خشکسالی … از دلایل اصلی خشکانیده شدن٬ خشکیدن و نابودی دریاچه میلیونها ساله اورمیه است.

طوفانهای نمکی خطرناک در اطراف دریاچه اورمیه

در بستر این دریاچه دهها میلیارد تن نمک مشابه یک بمب قدرتمند اتمی وجود دارد .

نابودی دریاچه اورمیه علاوه بر اینکه اقتصاد منطقه را از نظر گردشگری تباه کرده و احساسات و روح مردم آذربایجان را به شدت جریحه دار کرده٬ فتیله انفجار یکی از بدترین بمبهای اکولوژیک جهان را روشن کرده است.

وزش باد و حتی نسیم٬ در خلال مدت نسبتا کوتاهی٬ قادر به پاشیدن نمک و گرد مرگ بر سراسر آذربایجان٬ شمال غرب ایران و حتی کشورهای همسایه است. در صورت وقوع این رویداد وحشتناک٬ اهالی منطقه بخصوص کلانشهری چون تبریز که جمعیت آنها بالغ بر میلونها نفر می شود مجبور به مهاجرت خواهند شد و حوضه آبریز دریاچه اورمیه ٬ بخش اعظمی از پوشش گیاهی و جانوری خود را از دست خواهد داد.

وضعیت سابق دریاچه ارومیه/ 20 سال قبل

اگر روند خشکیدن دریاچه اورمیه به همین صورت٬ شدت و سرعت روی دهد در چند سال آینده شاهد تشکیل کویر دریاچه اورمیه مشابه کویر لوت در شمال غرب ایران خواهیم شد و ایندگان بر ما نفرین و لعنت خواهند کرد.

در حال حاضر دو شهر شرفخانه و گلمغانخانه از وضعیت بندری خارج شده اند٬ اقتصاد منطقه( خصوصا در بخش گردشگری٬ کشاورزی٬ زنبورداری٬ باغداری٬ دامداری… ) نابود شده٬ مزارع و باغهای این حوضه ابریز به شعاع دهها کیلومتر خشک و لم یزرع شده٬ شهرهای مجاور دریاچه به سرعت در حال کاهش جمعیت هستند٬ دهها روستا تخلیه و لم یسکن شده اند٬ اب شرب منطقه در حال کاهش و شور شدن است٬ رطوبت هوا بسیار افت کرده٬ در هر تنفس انسانها نمک می بلعند٬ میزان بیماریهای پوستی٬ ریوی٬ جشمی و انواع سرطانها به اوج خود رسیده٬ ضریب هوشی کودکان کاهش یافته٬ درصد تولدهای معیوب در حال افزایش است٬دمای هوا و اب بیشتر شده….

تشکیل زنجیره انسانی برای دفاع از دریاچه اورمیه

به رغم این فاجعه بزرگ که از آن به عنوان بزرگترین فاجعه بیابانزایی قرن بیستم یاد می شود هیچ مسئول تهرانی و استانی پاسخگوی این وضعیت نبوده و در مقابل معترضین بومی به خشکیدن این دریاچه با اتهامات متعددی چون جاسوسی٬ تجزیه طلبی٬ پان ترکیسم٬ اخلال در نظم عمومی و تبلیغ علیه نظام٬ هدف ضرب وشتم قرار گرفته و بازداشت و زندانی شده اند و بسیاری از آنان از شغل و زندگی آرام خود ساقط گردیده اند.

اگرچه اوضاع دریاچه اورمیه و وضعیت زیست محیطی منطقه در شرایط فوق خطر قرار دارد اما تاکنون هیچ کار عملی برای بهبود و یا دست کم توقف روند خشکیدن دریاچه اورمیه انجام نشده است. خصوصا اینکه مردم  آذربایجان بر این باورند که حسن روحانی رییس جمهوری ایران در هر دو دوره از مبارزات انتخاباتی خود از دریاچه اورمیه و احساسات قومیت ترک استفاده ابزاری کرده و صرفا برای جلب آراء عمومی در این خصوص شعارهای مردم پسند سر داده است.

بادهای برخاسته از شوره زار اورمیه در خلال چند ده سال تبریز را نابود خواهد کرد.

این در حالی است که آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز در قبال این فاجعه٬ اظهار نظر بخصوصی نکرده و هیچ تاکیدی در رسانه ها در راستای اجرای عدالت در قبال مسئولین دولتی و غیردولتی متهم ذیربط با این فاجعه هولناک در ابعاد منطقه ای٬ ملی و بین المللی از وی مشاهده نشده است.

مردم آذربایجان به دریاچه اورمیه دریای اورمیه می گویند.

این دریا اکنون به شوره زار تبدیل شده و رهبر ایران همچنان ساکت است و گویی مسئولیتی در قبال این فاچعه عظیم اکولوژیک قرن 21 در جهان ندارد.

دریاچه اورمیه/ یکصد سال قبل

سکوت رهبر ایران در قبال این فاحعه عظیم که می تواند نزدیک به ۱۰ استان ایران را در شمال غرب کشور فلج و فشل کند سئوالات متعددی را در افکار عمومی بر انگیخته است./ فرزاد صمدلی

رفتن به نوارابزار