آتش زدن ماکت برج گرنفل لندن؛ پنج نفر بازداشت شدند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن گروهی با خنده و شوخی ماکت مقوایی برج گرنفل لندن را در جریان مراسم آتش‌بازی‌های پنج نوامبر، به آتش می‌کشند.

یک سال و نیم پیش برج مسکونی بیست و چهار طبقه گرنفل در غرب لندن آتش گرفت و ۷۲ نفر در این حادثه کشته شدند.

پلیس لندن اعلام کرده است که پنج مرد ۱۹ تا ۵۵ ساله نیمه‌‎شب دوشنبه خود را به مرکز پلیس در جنوب لندن معرفی کردند به گفته پلیس این افراد به اتهام اخلال در نظم عمومی بازداشت شده‌اند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا این حرکت را “مطلقا غیرقابل قبول” توصیف کرد.

در ویدئویی که منتشر شده یک ماکت مقوایی از برج گرنفل در حالی که آدمک‌های کاغذی در پشت پنجره‌های آن قرار داده شده، در میان صدای خنده و فریاد شوخی “کمک” و “از پنجره بیرون بپر” در مراسم شب آتش‌بازی (بون‌فایرنایت) به آتش کشیده می‌شود.

در پایان ویدئو یک نفر می‌گوید: “این سرانجام کسی است که اجاره‌اش را پرداخت نکند.”

آتش سوزی برج گرنفل، مرگبارترین حریق در یک ساختمان مسکونی در بریتانیا، بعد از جنگ جهانی دوم بود. بازماندگان قربانیان این فاجعه، هنوز به دنبال جوابی برای دلایل آغاز این آتش‌سوزی و نحوه مهار کردن آن هستند.

ناتاشا الکوک، از گروه بازماندگان برج گرنفل به بی‌بی‌سی گفت: “دیدن این ویدئو فقط برای بازماندگان و کسانی که نزدیکانشان را در این حادثه از دست دادند نفرت انگیز و عصبانی کننده نیست. بلکه این حرکت توهینی است به هر کسی که تحت تاثیر حادثه غم‌انگیز آن شب قرار گرفته است.”

بر اساس قانون مقابله با اخلال در نظم عمومی بریتانیا، مرتکبین جرایم توهین مذهبی یا نژادپرستانه ممکن است با مجازات دو سال زندان یا پرداخت جریمه یا هردو محکوم شوند.

بی بی سی

Comments: 0

رفتن به نوارابزار